Osijek u 2020. zabranjuje jednokratnu plastiku
S obzirom na količinu plastike, koja je proizvedena od 50-tih godina prošlog stoljeća, a to je 8,3 milijarde tona, možemo reći da danas živimo u plastično doba
SDP Osijek je predložio osječkom Gradskom vijeću donošenje odluke o zabrani uporabe predmeta od jednokratne plastike na području grada, izvijestili su u petak u toj stranci.
Predsjednik kluba vijećnika SDP-a u Gradskom vijeću Milan Blagojević kazao je kako će predložiti da grad Osijek donese odluku da se, u prvom koraku, predmeti od jednokratne plastike izbace s javnih manifestacija, koje se održavaju na javnoj površini ili objektu u gradskom vlasništvu.
Direktor Unikoma Davor Vić rekao je kako su trendovi u svijetu i u Osijeku da plastičnog otpada ima više nego što ga se može ponovno iskoristiti, podsjetivši kako je Unikom 2013. godine dobivao naknadu za prikupljanje plastičnog otpada, a danas što je velika promijena oni moraju plaćati da netko tu plastiku odveze.
Grad Osijek bi smanjivanje plastike napravio u nekoliko faza, prvo bi se izbacili predmeti napravljeni od jednokratne plastike na svim manifestacijama u organizaciji i pokroviteljstvu grada Osijeka gdje će grad Osijek tražiti ugovorom da se takva plastika ne koristi, nakon toga na red bi došli plastični proizvodi u gradskoj upravi i svim javnim tvrtkama a nakon toga i škole te osječke tržnice.
Velika količina plastike se nalazi i na osječkim grobljima. Na samim grobljima najveća količina plastike potiče od ostataka lampiona, koje građani stavljaju na grobna mjesta. Kako bi pokušali smanjiti količinu te plastike, Ukop će svoj doprinos, kao gradska tvrtka, dati staklenim lampionima koje stavljaju na tržište po akcijskim cijenama.
“I dalje se u pravilu većinom kupuju plastični lampioni. To je stvar navike ljudi. Baš zato radimo ovu akciju, kako bismo podigli svijest i pokušali promijeniti navike naših korisnika. Naš dugoročni cilj jest istisnuti plastične lampione iz prodaje, ali za sada ih i dalje imamo u ponudi. Osim staklenih i plastičnih imamo i baterijske lampione koji koštaju od 20 do 40 kuna i njihovo je trajanje 150 dana. U budućnosti u ponudu namjeravamo staviti i lampione koji se napajaju sunčevom energijom, tj. solarne lampione. To je isto jedno rješene koje je isplativo, a čuva okoliš”, navio je direktor osječkog komunalnog poduzeća Ukop, Hrvoje Ostrički.
Europski parlament je još prošle godine velikom većinom glasova izglasao potpunu zabranu čitavog niza plastičnih proizvoda koji pridonose onečišćenju okoliša, rijeka i mora do 2030. godine u sklopu direktive o plastici za jednokratnu upotrebu Europske komisije usvojene u svibnju 2018. godine.
S obzirom na količinu plastike, koja je proizvedena od 50-tih godina prošlog stoljeća, a to je 8,3 milijarde tona, možemo reći da danas živimo u plastično doba. Ako bismo ovim tempom koristili i bacali plastiku u okoliš procjenjuje se da bi oko 2050. godine u oceanima i morima bilo više plastike, nego ribe, upozorila je Borzan.
Zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan na konferenciji za novinare je podsjetila kako 2021. godine stupa na snagu direktiva EU parlemanta koja, uz ostalo, zabranjuje korištenje plastičnih tanjura, pribora za jelo, slamki, štapića za miješanje pića i laganih vrećica te propisuje da se do 2029. treba prikupiti 90 upotrijebljenih plastičnih boca.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?