POLITIKA

Predsjednik Gradskog vijeća napao povlaštene mirovine i one koji ih “čuvaju za sebe”

Hrvatska godišnje za povlaštene mirovine izdvaja nevjerojatnih 5,5 milijardi kuna - piše Požega na Facebook-u.

    Objavljeno 27.03.2019
    Alan Srčnik

    Profesor s Ekonomskog fakulteta i predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka prof.dr.sc. Željko Požega, na Facebook-u se osvrnuo na povlaštene mirovine i činjenicu da ih nitko ne želi dirati, iako su po njegovom izračunu upravo one najveći teret proračunu …

    ŽELJKO POŽEGA

    Hrvatskoj godišnje za isplatu svih mirovina treba oko 40 milijardi kuna. Uplatama radnika prikupi se oko 22 milijarde kuna, što znači da se svake godine iz proračuna uzme dodatnih 18 milijardi kuna kako bi se mirovine mogle isplaćivati – piše na Facebok-u Požega.

    Sa druge strane, prosječna mirovina je oko 2300 kuna te nam umirovljenici sa mirovinama od 1800 do 2500 kuna doslovno preživljavaju. Godišnja usklađivanja mirovina i povećanja od dvadesetak ili tridesetak kuna izgledaju kao šala, a ne kao ozbiljna vijest.

    I sad, ono najvažnije, Hrvatska godišnje za povlaštene mirovine izdvaja nevjerojatnih 5,5 milijardi kuna. Na pitanja novinara, vladajući odgovaraju da se povlaštene mirovine ne mogu smanjivati jer ljudima kojima ste dali neko pravo to pravo više nikada ne možete oduzeti.

    Znači, po toj logici, u poduzeću radnicima nikada ne bi smjeli smanjivati plaću jer im oduzimate pravo na višu plaću koju ste im dali ugovorom na neodređeno vrijeme… Ne bi smjeli niti radniku dati otkaz jer mu oduzimate pravo na rad koje je dobio na neodređeno vrijeme… Mogao bih tako dugo nabrajati, a logiku ionako shvatio ne bih…

    Jedina se logika krije u jednostavnoj činjenici da se baš oni koji bi mogli učiniti nešto i sami nadaju istom, povlaštenom statusu koji će ih i u danima mirovine čuvati od pukog preživljavanja i sudbine „običnih“ umirovljenika – zaključuje Požega.

    Hrvatskoj godišnje za isplatu svih mirovina treba oko 40 milijardi kuna. Uplatama radnika prikupi se oko 22 milijarde…

    Objavljuje Željko PožegaPonedjeljak, 25. ožujka 2019.

     

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Proračunska izdvajanja u 2022. godini za stavku koja se odnosi na skrb za starije i nemoćne smanjena je u odnosu na 2021. godinu. SDP smatra da je smanjivanje izdvajanja u ovoj kategoriji neosjetljivo i neprihvatljivo, posebice uzimajući u obzir rastuće troškove života koje najviše osjete najsiromašniji slojevi stanovništva

    SDP Osijek – Mislite li na potrebe osječkih umirovljenika?

    Jučer je osječki SDP održao press konferenciju na temu umirovljenika te je poslao priopćenje s iste koje u cijelosti prenosimo. Više…

    Vladimir Ham predsjednik je Gradskog vijeća. Potpredsjednici su Drago Šerić i Željko Požega

    Konstituirano Gradsko vijeće Grada Osijeka

    U Osijeku je danas u prostoru Nadbiskupijskog vikarijata održana konstituirajuća sjednica Gradskoga vijeća Grada Osijeka na kojoj je sudjelovalo 30 Više…

    Reakcija neformalne inicijative Mladforma o netransparentnoj praksi biranja vodstva Savjeta mladih Grada Osijeka

    Tko su mladi koje zastupa Savjet mladih Grada Osijeka?

    Neformalna inicijativa Mladforma izdala je priopćenje povodom biranja vodstva Savjeta mladih Grada Osijeka. Priopćenje prenosimo u cijelosti: “Novi saziv Savjeta Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Grad Osijek prihvatio je nagodbeni prijedlog tužitelja Saubermacher Dienstleistungs AG i Strabag AG te se obvezuje isplatiti iznos od 3.897.000,00 EUR, najkasnije do 30. studenoga 2024. godine.

    Osječki gradonačelnik Radić o slučaju Saubermacher-Strabag: Ovo je najštetnija sudska presuda protiv Grada Osijeka. Nemamo veze s njom, ali ćemo ju platiti a građani to neće osjetiti

    SDP Osijek je poslao priopćenje povodom Svjetskog dana socijalne pravde te prozvao gradsku upravu

    SDP Osijek – Svjetski dan socijalne pravde

    Trenutačno je u tijeku zimsko sezonsko sniženje i premda smo uveli niz pravila kako bi zaštitili građane od prevara, čak 72 posto građana kaže kako je naišlo na lažno sniženje

    Borzan ljuta: Tri četvrtine građana je naišlo na lažna sniženja