ŽIVOT

Slavonskobrodski gimnazijalci pronašli više od 300 pravopisnih grešaka na javnim mjestima

Najčešće greške povezane su s krivom upotrebom glasova ć i č, đ i dž, kao i s jednačenjem glasova po zvučnosti, a za njih su najočitiji primjeri riječi ćevapčići i ćevabdžinica...

    Objavljeno 23.11.2020
    Ivona Amidžić

    Slavonskobrodski gimnazijalci pronašli su za četiri godine više od 300 pravopisnih grešaka koje su gradski oci ispisali ili odobrili na javnim mjestima njihova drugog po veličini slavonskog grada.

    Utvrdili su to kroz istraživački projekt „Hrvatski po Brodu” koji je pokrenula nastavnica hrvatskoga jezika u Gimnaziji „Matija Mesić” u Slavonskome Brodu Vesna Nosić. Ona je rezulate predstavila u nedavnom broju znanstveno-popularnog časopisa Hrvatski jezik, kojeg izdaje Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

    Istraživači, koji su neizravno obavili i dužnost jezičnih redara, godinama su zapažali javne nazive ulica, trgova, škola, poduzeća, obrtničkih objekata, spomenika, prometnih znakova, kao i cjenika ugostiteljskih objekata te ih na nastavi uspređivali s „Hrvatskim pravopisom“ Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

    Najčešće greške povezane su s krivom upotrebom glasova ć i č, đ i dž, kao i s jednačenjem glasova po zvučnosti, a za njih su, ispostavilo se, najočitiji primjeri pisanje riječi ćevapčići i ćevabdžinica.

    Zatim, neki Brođani očito nisu vješti s odrazom jata, pa brkaju „je“ i „ije“. Također, nisu svi upućeni ni u pisanje velikog i malog početnog slova, sastavljenog / nesastavljenog pisanja riječi, kao ni u, ne može se sakriti, mnoge druge prilike.

    Istraživačke timove činili su učenici opće gimnazije Ivan Stanković, Damir Tolić i Angelina Zatezalo, polaznici jezične gimnazije Leo Gere i Dona Sedlo te učenici prirodoslovno-matematičke gimnazije Bruno Benčević, Krešimir Blažević, Domagoj Dokuzović, Tomislav Krištija, Marijan Matić, Andrej Matković, Borna Šimić i Dominik Udovičić.

    Pravila kažu da nije ispravno pisati npr. „Ulica Pavleka Miškina“ nego „Ulica Pavleka Miškine“, da se ne kaže „pekarna“ nego „pekarnica“ kao ni „dućan“ nego „trgovina“.

    Krivo je „Crkva Gospe od brze pomoći“, a ispravno „crkva Gospe od Brze Pomoći“; krivo je „Muzej Brodskog Posavlja“ a ispravno „Muzej brodskoga Posavlja“. Gradsko povjerenstvo za imenovanje ulica treba znati da se ne piše „Šetalište Braće Radić“, nego „Šetalište braće Radića“.

    U istaživanju su brodski gimnazijalci najprije pomeli isred svojih vrata te pronašli da je ime njihove škole – također krivo napisano.

    Autorica izražava nadu da će istraživanje pomoći učenicima u podizanju svijesti o potrebi njegovanja hrvatskoga jezika i promicanju hrvatske jezične kulture, ali izostaje njezina nada da će gradski oci, pa i vodstvo njihove škole, uvažiti primjedbe dobrovoljnih jezičnih redara.

    (Hina)

    foto: unsplash

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    U sklopu manifestacije, do 8. svibnja, Brođani će moći u Gradskoj knjižnici vidjeti i audio vizualnu izložbu "Jednog dana život će biti lijep"

    Tjedni afirmacije jednakosti za Romkinje i Rome, u Sl. Brodu srušen ‘zid predrasuda’

    Simboličnim rušenjem ‘zida predrasuda’ u ponedjeljak je na središnjem gradskom trgu počeo slavonskobrodski dio programa “Tjedana jednakosti” kojim se želi Više…

    U Stožeru na tu vrstu okupljanja gledaju kao na posljedicu dugog trajanja situacije

    Božinović: Mladi nisu kršili mjere

    Ministar unutarnjih poslova i načelnik Stožera civilne zaštite Davor Božinović rekao je u ponedjeljak da mladi koji su se ovaj vikend Više…

    Duspara: "Svakim danom osjećam se sve bolje pa očekujem skori povratak svakodnevnim radnim obvezama"

    Gradonačelnik Slavonskog Broda otpušten iz bolnice

    Slavonskobrodski gradonačelnik Mirko Duspara otpušten je s liječenja iz slavonskobrodske bolnice u koju je primljen 9. studenoga zbog zdravstvenih tegoba Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Riječ je o sadnji u okviru projekata ozelenjivanja urbanih i periurbanih površina, odnosno gradskih i prigradskih naselja, kako bi se povećala otpornost urbanih sredina na klimatske promjene, ali i povećala bioraznolikost

    U Osijeku krenula prva velika sadnja po europskim standardima čak 1700 stabala

    Smijeh ima snažnu moć širenja pozitivne energije, zašto ove jeseni ne bismo poklonili upravo to? Pokloniti osmijeh nije tek beznačajan čin – to je dar koji ima trajan učinak, a još je ljepše ako dolazi u obliku nezaboravnog iskustva

    Pokloni zadivljujuće jesensko iskustvo, pokloni osmijeh

    Radionica je namijenjena mladima koji žele steći nova znanja, inspirirati se i aktivno sudjelovati u stvaranju pozitivnih promjena

    Srce za promjenu – Poziv mladima