ŽIVOT

Sve više djece s “postcovid” sindromom: Što je multisistemski inflamatorni sindrom?

Sindrom uzrokovan virusom SARS-CoV-2 javlja se kao posljedica nakon preboljelog Covida kod djece u vremenskom intervalu od nekoliko dana do nekoliko tjedana...

    Objavljeno 25.01.2021
    Ivona Amidžić

    Zamjenik ravnateljice Klinike za Infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Zoran Barušić rekao je u nedjelju za HTV kako je u Hrvatskoj zabilježeno 20-ak slučajeva djece s “postcovid” sindromom.

    Koronavirusom je od početka epidemije u Hrvatskoj zaraženo više od 21.600 djece do 19 godina, a sve je više djece s “postcovid” sindromom.

    Dr. Barušić je te podatke iznio u jučerašnjem Dnevniku HRT-a, vezano za smrti 10-godišnjeg dječaka, najmlađe žrtve koronavirusa u Hrvatskoj. Dječak je umro u noći sa subote na nedjelju u Infektivnoj klinici u Zagrebu od multisistemskog inflamatornog sindroma (MIS-C) – kao posljedice zaraze koronavirusom.

    Dodao je kako je u Hrvatskoj do sada zabilježeno 20-tak slučajeva s “postcovid” sindromom.

    Desetogodišnji dječak je s povišenom temperaturom, glavoboljom i bolovima u trbuhu prije tri dana primljen u zagrebačku Kliniku za dječje bolesti. Stanje mu se naglo pogoršalo, premješten je u Kliniku za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”, ali unatoč svim naporima liječnici mu nisu uspjeli spasiti život.

    Multisistemski inflamatorni sindrom uzrokovan virusom SARS-CoV-2 javlja se kao posljedica nakon preboljelog Covida kod djece u vremenskom intervalu od nekoliko dana do nekoliko tjedana. Bolest može biti blagog tijeka, ali i izuzetno teškog stanja. Simptomi su visoka tjelesna temperatura, ali i visoka zahvaćenost drugih organskih sustava, rekao je dr. Barušić.

    Oboljela djeca, dodao je, imaju promjenu na sluznici i koži, bolne i uvećane limfne čvorove, ali i smetnje u probavnom traktu. Naglasio je kako je do sada bilo liječeno 16 bolesnika dječje dobi, a trenutno je u Klinici četvero dječjih pacijenata.

    Osmero djece u Splitu, dvoje u Rijeci

    Osmero djece je zbog tog sindroma hospitalizirano u splitskom KBC-u, potvrdila je pročelnica Zavoda za intenzivnu pedijatriju KBC-a Split Branka Pulić. Šestero djece je imalo blažu kliničku sliku, a dvoje je bilo srednje teških. Sva su djeca preboljela Covid i bili su asimptomatski, s blagim simptomima.

    Dvoje djece s tim rijetkim sindromom bilo je i u riječkom KBC-u.

    Dr. Kristina Lah Tomulić objašnjava kako se multisistemski inflamatorni sindrom (MIS-C) prezentira lošim općim stanjem, šokom i srčanim zatajenjem. Javljaju se često gastrointestinalni simptomi, bolovi u trbuhu, povraćanje, proljevi te nespecifični osipi na različitim dijelovima tijela. Također i konjuktivitis.

    MIS-C može izazvati zatajenje svih organa. Zasad je poznato da počinje naglo, izrazito povišenim temperaturom. U bolnicama pri testiranju dio djece nije više pozitivan na Sars-Cov-2, ali u krvi im se dokazuje da imaju antitijela na covid kao pouzdan znak da su ga preboljeli.

    Dosadašnja istraživanja pokazuju da djeca koja razviju MIS-C u 70 posto slučajeva zahtijevaju skrb na odjelima intenzivne njege. Liječenje je specifično, daje se kombinacija kortikosteroida da se smiri reakcija imunosustava i imunoglobulin. Kod 10 posto djece koja prebole MIS-C ostaje oštećenje srca. Inače, smrtnost od ovog sindroma kod djece, kako je zabilježeno u literaturi, iznosi oko 1,5 posto.

    (Hina)

    foto: unsplash

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Iako proljeće ima mnoge pozitivne strane, poput više sunčeve svjetlosti i svježeg zraka, ono također može donijeti izazove za dječje zdravlje na više razina

    S prvim zrakama sunca: Što trebate znati o proljetnim izazovima za djecu

    Proljeće je doba godine koje donosi promjene u prirodi, ali i u organizmu djece. Nakon zimskih mjeseci, tijelo se prilagođava Više…

    Obveznici upisa u osnovnu školu, za školsku 2025./2026. godinu, su djeca rođena u razdoblju od 1. travnja 2018. do 31. ožujka 2019. godine i djeca kojoj je u školskoj godini 2024./2025. odgođen upis u prvi razred osnovne škole

    Upis djece u prvi razred osnovne škole za 2025./2026. školsku godinu na području Osječko-baranjske županije

    Upravni odjel za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije donio je Plan upisa djece u prvi razred osnovne škole za 2025./2026. Više…

    Aktivnosti su usmjerene na savjetovanje spasitelja, redara i volontera o sigurnosti na bazenima te sprječavanju krađa i teških krađa, a posebice sprječavanje moguće pojave kaznenih djela seksualnih delikata na štetu djece

    [FOTO] Policija – Zajedno u zaštiti osobne imovine na bazenima

    Tijekom proteklog vikenda, policijske službenice Policijske uprave osječko-baranjske su u suradnji sa Sportsko-rekreacijskim centrom Kneževi Vinogradi na bazenima, Gradskim bazenima Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Sajam je bio prilika za predstavljanje bogatstva uskrsnih običaja, a posebnu pažnju posjetitelja privukla su šarena, ručno ukrašena jaja – simboli Uskrsa i proljetnog buđenja

    Uskrsni sajam na Trgu Ante Starčevića: Slavlje tradicije i zajedništva u Osijeku

    Od dubokog duhovnog značenja do šarenih pisanica i blagoslova hrane – kako Hrvati obilježavaju Uskrs

    Uskrs – najveći kršćanski blagdan i bogata tradicija Hrvatske

    Policija će posebnu pozornost posvetiti stanju sigurnosti cestovnog prometa te poduzeti niz preventivno-represivnih aktivnosti

    Policija savjetuje – Oprezno u prometu tijekom uskrsnih blagdana