Svečano obilježena 35. obljetnica pada Berlinskog zida na Ekonomskom fakultetu u Osijeku
Na panelu se govorilo o širokom spektru tema koje je obilježilo rušenje Berlinskog zida, uključujući njegov utjecaj na ujedinjenje Njemačke, demokratizaciju istočnoeuropskih zemalja i stvaranje temelja za modernu Europsku uniju
Na Ekonomskom fakultetu u Osijeku je svečano obilježena 35. obljetnica povijesnog pada Berlinskog zida, pod nazivom „35 godina od pada Berlinskog zida – naučene lekcije“ u organizaciji Ekonomskog fakulteta u Osijeku, Njemačkog veleposlanstva i Hrvatskog diplomatskog kluba. Izbor Osijeka kao grada domaćina nacionalnog obilježavanja ove važne obljetnice, odražava njegovu ulogu i značaj u promicanju demokratskih i europskih vrijednosti u Hrvatskoj, dok je središnji događaj obilježavanja bio panel na kojem su istaknuti predavači i diplomati analizirali značaj ovog povijesnog događaja za Europu i svijet, s posebnim osvrtom na njegov utjecaj na društvene, gospodarske i geopolitičke procese današnjice.
„Danas obilježavamo 35 godina od povijesnog pada Berlinskog zida, trenutka koji je simbolizirao kraj podjele Europe i početak novog razdoblja suradnje i ujedinjenja na našem kontinentu. Ekonomski fakultet u Osijeku ponosan je što je mogao biti domaćin ovog važnog događaja, u suradnji s Njemačkim veleposlanstvom i Hrvatskim diplomatskim klubom. Ovaj jubilej podsjeća nas na vrijednosti demokracije, slobode i zajedništva koje su postale temelj europskog projekta. Analizirajući ovaj ključni trenutak, možemo se suočiti s izazovima i prilikama koje oblikuju našu sadašnjost i budućnost. Ujedno, važno je naglasiti da su svi naši napori na promicanju europskih i demokratskih vrijednosti utemeljeni na temeljima koje je postavio pad Berlinskog zida, i to je zadatak koji ostaje pred nama kako bismo osigurali mir, stabilnost i prosperitet u ovom dijelu svijeta“ rekao je prof. dr. sc. Boris Crnković, dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku.
U vijećnici Fakulteta prvo je održan business cafe za lokalne poduzetnike, na kojem se veleposlanik susreo s predstavnicima tvrtki koje su u njemačkom vlasništvu ili posluju na njemačkom tržištu. Nakon toga, u Auli glagoljice svečano je otvoren središnji događaj na kojem su se uvodnim govorima obratili predstavnici Ekonomskog fakulteta u Osijeku, kao i predstavnici Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka, rektor Sveučilišta u Osijeku, veleposlanik i predsjednik Hrvatskog diplomatskog kluba Emilio Marin te njemački veleposlanik u Hrvatskoj. Predavanje je otvorio prof. dr. sc. Goran Bandov, redoviti profesor međunarodnih odnosa i diplomacije sa Sveučilišta u Zagrebu, nakon čega je uslijedila panel rasprava na kojoj su sudjelovali dr. Christian Hellbach, njemački veleposlanik u Hrvatskoj, prof. dr. sc. Sunčica Oberman Peterka, prodekanica Ekonomskog fakulteta u Osijeku, prof. emerit. dr. sc. dr. h. c. Emilio Marin, veleposlanik i predsjednik Hrvatskog diplomatskog kluba te Denis Sušac, predstavnik poduzeća Mono. Panel diskusiju moderirao je Igor Kolman, voditelj Odjela za odnose s javnošću i savjetnik za politiku, koji je uvodno naglasio kako je pad Berlinskog zida bio povijesni trenutak koji je promijenio političku sliku Europe.
„35 godina nakon pada Berlinskog zida nalazimo se pred novom epohom – moramo se afirmirati u globalnom, sve više multipolarnom poretku. Po mom mišljenju, budućnost je više nego ikada u Europskoj uniji, trebamo više Europe, a ne manje. Ali ona mora biti konkurentna, efikasna i sposobna za obranu“, izjavio je dr. Christian Hellbach, veleposlanik Savezne Republike Njemačke u Hrvatskoj.
Na panelu se govorilo o širokom spektru tema koje je obilježilo rušenje Berlinskog zida, uključujući njegov utjecaj na ujedinjenje Njemačke, demokratizaciju istočnoeuropskih zemalja i stvaranje temelja za modernu Europsku uniju. Berlinski zid, koji je gotovo tri desetljeća predstavljao barijeru između komunističkog istoka i demokratskog zapada, danas se smatra simbolom pobjede i slobode nad opresijom i početkom razdoblja europske suradnje i ujedinjenja. Nakon panel diskusije, svi uzvanici i sudionici nastavili su druženje u Auli znanosti, gdje su nastavili razmjenu mišljenja o ulozi koju ovaj povijesni događaj ima u današnjem svijetu.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?