ŽIVOT

SZO: Četiri europske zemlje izgubile status država bez ospica

Slučajevi ospica u Europi su u naglom porastu - Ako se ne postigne visoka procijepljenost neki će tragično umrijeti!

Objavljeno 03.09.2019
Ivona Amidžić

Četiri europske zemlje izgubile su status države u kojoj su ospice iskorijenjene, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija, a to su Velika Britanija, Grčka, Češka i Albanija.

Slučajevi ospica u Europi su u naglom porastu, upozorila je u četvrtak Svjetska zdravstvena oragnizacija pozivajući zemlje da pojačaju napore u procjepljivanju stanovništva.

“Ponovno širenje ospica zabrinjavajuće je. Ako se ne postigne visoka procijepljenost i održi u svim zajednicama i djeca i odrasli nepotrebno će patiti i neki će tragično umrijeti”, upozorio je Gunter Pfaff, voditelj eurospkog ureda SZO-a za iskorijenjivanje ospica.

Prema SZO-u u 48 europskih zemalja zabilježeno je 89.994 slučajeva ospica u prvih šest mjeseci 2019. što je dvostruko veći broj u odnosu na isto razdoblje 2018. kad je zabilježeno 44.175 slučajeva. U čitavoj 2018. zabilježeno je 84.462 slučajeva ospica.

Smatra se da su ospice iskorijenjene kada nema endemskog prijenosa bolesti tijekom 12 ili više mjeseci na određenom zemljopisnom području

Ta visoko zarazna, potencijalno smrtonosna bolest može se spriječiti s dvije doze cjepiva.

SZO je proteklih mjeseci upozorio na nisku razinu procijepljenosti.

U Velikoj Britaniji zabilježeno je 953 slučajeva u 2018. i  489 u prvih šest mjeseci  2019., u Grčkoj u istom razdoblju 2193 odnosno 28 slučajeva, u  Albaniji 1466 odnosno 475 u Češkoj 217 u 2018. odnosno 569 u 2019.

Ravnateljica odjela za cijepljenje SZO-a Kate O’Brien upozorava da se radi u zemljama u kojima postoji visoka razina procijepljenosti pa nije riječi o državama sa slabim sustavima.

“To je zvono za uzbunu širom svijeta – postići visoku razinu procijepljenosti na razini zemlje nije dovoljno, potrebno ju je postići u svakoj zajednici i svakoj obitelji”, upozorava ona.

U 2019. zabilježeno je 37 smrti od ospica u usporedbi s 74 umrla u 2018. Bolest prate i druge komplikacija poput sljepoće te pobačaja.

Oko 60 posto oboljelih u Europi u 2019. su osobe mlađe od 19 godina

U četiri zemlje – Ukrajini, Kazahstanu, Gruziji i Rusiji, zabilježeno je 78 posto svih slučajeva evidentiranih u prvih šest mjeseci 2019. Od toga 60 posto odnosilo se samo na Ukrajinu.

Ospice su prema SZO-u bile u 2018. iskorijenjene u 35 od 53 europske zemlje što je pad u odnosu na 2017. kada se smatralo da su bile iskorijenjene u 37 zemalja.

Bolest se smatra endemskom u 12 zemalja, među kojima su Francuska i Njemačka u kojoj će od ožujka 2020. postati obvezno cijepljenje.

Prema SZO-u cijepljenjem je od 2000. do 2016. spriječeno više od 20 milijuna smrti od ospica

Širom svijeta broj ospica se utrostručio u prvih sedam mjeseci 2019. u usporedi s istim razdobljem prošle godine i iznosio je 364.808 u odnosu na 129.239 u prvih sedam mjeseci 2018.

Najviše je ospica zabilježeno u Demokratskoj Republici Kongu, Madagaskaru i Ukrajini.

Prema SZO-u 90 posto slučajeva ospica usvijetu se i ne zabilježi i vjeruje se da godišnje u svijetu 6,7 milijuna ljudi umre od posljedica ospica.

Razlozi necijepljenja prema SZO-u su nepristupačnost cijepljenja u nerazvijenim zemljama ili dezinformacije poput lažnih tvrdnji da to cjepivo izaziva autizam kod djece.

(Hina)

foto: pixabay (ilustracija)

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Gripa povećava rizik prvog infarkta miokarda deset puta, a moždanog udara osam puta

Zaštita od gripe i teških komplikacija započinje – cijepljenjem!

Gripa, sezonska i epidemijska bolest koja se pojavljuje svake godine, predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju populacije, osobito ranjivim skupinama kao što Više…

Medicinski stručnjaci upozoravaju na važnost cijepljenja protiv gripe kako bi se zaštitili od ozbiljnih komplikacija. Gripa je ozbiljna bolest od koje može oboljeti svaka osoba. Može dovesti do teških, ponekad i po život opasnih komplikacija.

Gripa nije tek sezonska bolest, zaštita ranjivih skupina je imperativ!

Gripa se često smatra rutinskom respiratornom infekcijom koja prolazi za nekoliko dana i ne ostavlja ozbiljne posljedice. U stvarnosti situacija Više…

Aktivno je 373 slučaja, a u izolaciji je 65 osoba. Porast oboljelih je od kraja kolovoza zabilježen u Hrvatskoj i u ostatku EU. Cijepljenje se posebno preporuča nekim skupinama.

HZJZ objavio nove preporuke za cijepljenje protiv korone

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) objavio je privremene preporuke za cijepljenje protiv koronavirusa ove jeseni. Prema podacima HZJZ-a, u Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Smijeh ima snažnu moć širenja pozitivne energije, zašto ove jeseni ne bismo poklonili upravo to? Pokloniti osmijeh nije tek beznačajan čin – to je dar koji ima trajan učinak, a još je ljepše ako dolazi u obliku nezaboravnog iskustva

Pokloni zadivljujuće jesensko iskustvo, pokloni osmijeh

Radionica je namijenjena mladima koji žele steći nova znanja, inspirirati se i aktivno sudjelovati u stvaranju pozitivnih promjena

Srce za promjenu – Poziv mladima

Ova neobična pekarska delicija, koja je već neko vrijeme glavna zvijezda svjetskih društvenih mreža, nije samo oku privlačna, već obećava i pravu eksploziju okusa

Probali smo cube kroasan: Viralni hit koji je osvojio svijet, stigao je u Mlinar!