U tišini Benetton u Osijeku podijelio otkaze radnicima
U osječkom Benetton Tekstilu su podijeljeni otkazi, a za trećinu je smanjen i broj Benettonovih radnika u Nišu. Hrvatski pogon po svemu sudeći čeka zatvaranje...
Globalni problemi Benettona nisu zaobišli Hrvatsku, ali ni Srbiju. U osječkom Benetton Tekstilu su podijeljeni otkazi, a za trećinu je smanjen i broj Benettonovih radnika u Nišu. Hrvatski pogon po svemu sudeći čeka zatvaranje, piše Forbes.
Benetton tekstil podijelio je otkaze svojim zaposlenicima. Prema podacima Fine, ta tvrtka iz Osijeka na kraju 2023. godine zapošljavala je 241 zaposlenika uz prosječnu neto plaću od 934 eura neto, a podijeljeno je gotovo 80 otkaza. Prihod joj je tada bio 39.54 milijuna eura uz 66.571 eura gubitka.
Prema neslužbenim informacijama tvrtka planira zatvaranje hrvatskog pogona. No, čini se da su uzrok globalni problemi kompanije.
Globalni gubici od 1.6 milijardi eura
Corriere Della Sera je početkom mjeseca naveo kako je cijela Benetton grupa u problemima. Od 2013. do 2023. imala je ukupni gubitak od nevjerojatnih 1.6 milijardi eura. To je rezultiralo zatvaranjem brojnih trgovina u Italiji i inozemstvu, a nastavit će se zatvarati i u 2025. godini. Od 3500 trgovina u svijetu, do kraja ove godine trebalo bi se zatvoriti njih 419.
Gubici Benettona u 2023. godini iznosili su 230 milijuna eura. U 2024. godini uspjeli su ih prepoloviti.
U rujnu se inače zatvorila daruvarska tekstilna tvrtka Leonarda. Uzrok zatvaranja bila je obustava narudžbi iz Benetton Tekstila. Već tada se pojavila informacija o gašenju osječkog pogona.
Otpuštanja i u Srbiji
Poznati talijanski brend je s proizvodnjom u Hrvatskoj 2000. godine kada je unutar Slobodne zone Osijek izgrađen njihov prvi pogon. Potom je otvoren i pogon u Labinu koji je zapošljavao 159 ljudi, no 2015. godine donesena je odluka da se taj pogon zatvara.
Jedan od otpuštenih radnika rekao je kako će radnici dobiti zakonom zajamčene otpremnine, dok su u Italiji one bile nešto stimulativnije. Skrenuo je pozornost i na to da je Benetton ne tako davno od grada Osijeka po nepoznatim uvjetima navodno kupio prostor u kojem se nalazi. Katastar potvrđuje tu informaciju – Benettonov pogon u Vukovarskoj u vlasništvu je Benetton tekstila.
Otpuštanja je bilo i u Benettonovoj tvornici u Nišu u Srbiji. Tamošnji mediji u studenom su pisali kako je bez obrazloženja otpušteno oko 450 od 1200 radnika. Lokalni političari istaknuli su kako je Niš Benettonu omogućio povoljne uvjete za rad, a Srbija dala subvencije za svako radno mjesto.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?