CRNA KRONIKA

Umro je Nikola Mak

Cijeli svoj životni i profesionalni vijek posvetio je Osijeku, promicanju kulture ovoga grada...

    Objavljeno 17.11.2021
    Ivona Amidžić

    Dva dana prije svog rođendana, u 84. godini, umro je Nikola Mak. Cijeli svoj životni i profesionalni vijek posvetio je Osijeku, promicanju kulture ovoga grada, a svoju je misiju vidio u očuvanju njemačke i austrijske manjine u Hrvatskoj, prenosi Radio Osijek.

    Pogreb Nikole Maka bit će u subotu, 20. studenog u 13 sati na Retfalačkom groblju.

    “S tugom u srcu nosimo vijest o odlasku našeg suosnivača, dugogodišnjeg predsjednika, saborskog zastupnika , ali prije svega dobrog duha i otate Nikole Maka. Rođen u Čemincu /Laschkafeld 18.11.1937., odrastao u Osijeku, gdje je završio Pravni fakultet. Jedan od najvećih osječkih kulturnih djelatnika vodio je brojne kulturne ustanove, te pokrenuo mnoge i danas žive festivale. Životno poslanje brige o budućnosti njemačke i austrijske manjine u Hrvatskoj gorilo je u njegovu srcu do posljednjeg dana. Neumornim radom u Njemačkoj zajednici, Savjetu za nacionalne manjine RH, Svjetskom savezu Podunavskih Švaba, Hrvatskom saboru te županijskom Vijeću njemačke nacionalne manjine dao je nemjerljiv obol opstanku i napretku kako njemačke i austrijske nacionalne manjine, tako i nacionalnih manjina uopće. Učili smo i učimo od Vas, dragi otata”.

    “Hvala za svaku riječ, za svaki savjet! Ostat ćete zauvijek u našim srcima, a zlatnim slovima upisani u povijest našeg naroda. Počivao u miru. Ruhe in Frieden”, riječi su kojima je na svom Facebook profilu objavila smrt Nikole Maka Njemačka zajednica – Zemaljska udruga Podunavskih Švaba u Hrvatskoj.

    Nikola Mak (Nikolaus Mack), pravnik, kulturni organizator i narodni zastupnik (Čeminac, 18. 11. 1937. – Osijek, 16. 11. 2021.). Još kao dijete bio je zatočen u sabirnome logoru za Nijemce u Josipovcu pored Osijeka. Školovao se u Osijeku, gdje je završio i Pravni fakultet. Radni vijek je proveo u Šećerani u Belom Manastiru, Fondu za kulturu Općine Osijek i Dječjem kazalištu Branimira Mihaljevića u Osijeku. Bio je organizator i pokretač brojnih kulturnih manifestacija (Tamburaški festival, memorijali Franjo Krežma i Darko Lukić i dr.). Bio je predsjednik Njemačke (narodnosne) zajednice (a onda i njen dugogodišnji počasni predsjednik), član Glavnoga odbora Svjetskoga saveza Podunavskih Švaba, tajnik Hrvatsko-njemačkoga društva u Osijeku, zamjenik predsjednika Savjeta za nacionalne manjine Vlade RH i predsjednik Vijeća njemačke nacionalne manjine te Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Osječko-baranjske županije. Od 2003. do 2007. godine bio je zastupnik u Hrvatskom saboru, kao predstavnik 12 nacionalnih manjina, među kojima i njemačke i austrijske. Za svoj je javni angažman dobio brojna priznanja. Među njima su i Pečat Grada Osijeka za životno djelo i Orden za zasluge Savezne Republike Njemačke (Bundesverdienstkreuz).

    foto: unsplash

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Bio je zaražen koronavirusom, koji mu je izazvao kardiovaskularne probleme

    Preminuo Anto Kovačević

    Preminuo je hrvatski političar, filozof i publicist Anto Kovačević, prenosi Index. Bio je zaražen koronavirusom, koji mu je izazvao kardiovaskularne Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Nepoznati počinitelj dostavio je lažni obrazac putem poruke na mobitel u koji je 51-godišnjak upisao bankovne podatke te mu je u nekoliko transakcija počistio račun...

    “Skinuo” mu novac s bankovnog računa

    Vozač je unazad tri godine 4 puta pravomoćno presuđen za upravljanje motornim vozilom pod zabranom te je uhićen i privremeno mu je oduzeto vozilo sa kojim je upravljao do donošenja odluke o prekršaju

    Zbog prometnih prekršaja oduzeto mu vozilo i kažnjen zatvorom

    Očevidom je utvrđeno da je 72-godišnji vozač sudjelovao u prometu s 2.03 promila alkohola u krvi te kod sebe nije ima vozačku dozvolu

    Skrivio prometnu nesreću s 2,03 promila pa “odmorio” u policiji