ŽIVOT

Vlada proglasila kraj epidemije, Capak i Beroš objavili što se sve mijenja

Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja određenih mjera zaštite, s obzirom na to da virus i dalje egzistira među pučanstvom, donosit će Ministarstvo zdravstva

Objavljeno 11.05.2023
Matija Ivanković

Vlada je na današnjoj sjednici proglasila kraj epidemije koronavirusa. Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja određenih mjera zaštite, s obzirom na to da virus i dalje egzistira među pučanstvom, donosit će Ministarstvo zdravstva, piše index.hr.

Odluka vlade uslijedila je nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila da koronavirus više ne predstavlja globalnu zdravstvenu krizu, a premijer Andrej Plenković u uvodu sjednice rekao je da je važno iz ove velike zdravstvene ugroze, najveće pandemije u zadnjih 100 godina, izvući pouke u daljnjim suočavanjima s potencijalnim krizama tog tipa.

Najavio je da će Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) objaviti preporuke kako se ponašati u novim okolnostima vezanima uz covid-19.

Prvi se obraća Beroš

Od 25. veljače 2020. godine, kada je prvi slučaj zaraze zabilježen u Republici Hrvatskoj, prošlo je ukupno 1172 dana. Dakle, tri godine, šest valova epidemije, ukupno preko 600 milijuna oboljelih u svijetu, 6.8 milijuna preminulih u svijetu, u Hrvatskoj je bilo zaraženo, odnosno oboljelo preko 1.2 milijuna građana i preminulo preko 18 tisuća. Sve su to podaci koji su sada iza nas…

Sve mjere stožera se ukidaju i prestaju vrijediti.

Capak o mjerama

Virus je još uvijek među nama, trebamo nastaviti s mjerama koje preporučujemo mi i Svjetska zdravstvena organizacija. To je cijepljenje, zatim sekvenciranje virusa i traženje novih varijanti koje bi eventualno mogle pogoršati situaciju, to je traženje novih cjepiva, boljih cjepiva nego ovih koje smo imali do sada i boljih lijekova od ovih koje imamo trenutno, borba s infodemijom i držanje klasičnih epidemioloških mjera koje djeluju protiv svih respiratornih virusa, pa tako i protiv covida

U ovom trenutku više neće vrijediti odluke Stožera, a još je jedna bila na snazi, to je nošenje maski u zdravstvenom sustavu i sustavu socijale. Od ovog trenutka ta odluka više neće vrijediti, nego će to biti u formi preporuke.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo će objaviti preporuke i skupa s Ministarstvom zdravstva će se dogovoriti u slučaju da se situacija promijeni što ćemo i kako ćemo dalje.

Ovo je sad situacija da imamo povoljnu epidemiološko sliku pa zbog toga proglašavamo to preporukama, a ne obavezama, iako apeliram na sve da se tih preporuka pridržavaju.

Što se mijenja?

Dijagnostika ostaje. Nema više obavezne izolacije. Nošenje maski se preporučuje u zdravstvenom sustavu i u sustavu socijale iako nije obavezno.

Izolacija je obavezna za pacijente koji su teže bolesni i leže u bolnici ili su smješteni u domove, također za zaposlene u zdravstvu i socijali – 5 dana izolacije i maska još 5 dana.

Za sve druge nema izolacije.

Foto: Index.hr

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Zbog povećanog broja zaraženih gripom, kovidom i ostalim respiratornim virusima u osječkom KBC-u od srijede, 3. siječnja zabranjuju posjet hospitaliziranim bolesnicima.

Zabrana posjeta bolesnicima u KBC Osijek

Zbog povećanog broja zaraženih gripom, kovidom i ostalim respiratornim virusima u osječkom KBC-u od srijede, 3. siječnja zabranjuju posjet hospitaliziranim Više…

Iako više nije stanje epidemije i opasnost od virusa SARS-COV-2 je manja, bolesnici na bolničkom liječenju, osobito oni najteži, mogu razviti teški oblik COVID-19. Preporuka Ravnateljstva KBC-a Osijek glasi: jedan, maksimalno dva posjetitelja po bolesniku, uz obvezno nošenje zaštitne maske

KBC Osijek – Nakon duže od tri godine dopušteni posjeti bolesnicima

Posjeti bolesnicima hospitaliziranim u Kliničkom bolničkom centru Osijek ponovno su dopušteni! Bolnica je u vezi s tim postupila u skladu Više…

Nakon što je proglašen prestanak epidemije bolesti Covid-19 uzrokovane virusom SARS-Cov-2, šalteri će za građane raditi od 7,15 do 18,30 sati svaki radni dan sve do 11.6.

MUP produžio radno vrijeme šaltera u Upravi za osobne dokumente

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 11. svibnja 2023. donijela odluku o proglašenju prestanka epidemije bolesti Covid-19 uzrokovane virusom Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Ove godine obilježava se 30. jubilarno izdanje knjige Hrana za život, nezaobilaznog vodiča za zdraviji i svjesniji život koji je obilježio formativne godine ekološkog pokreta i zdrave prehrane u Hrvatskoj

Hrana za život – 30 godina knjige koja je pokrenula ideju, tržište i zajednicu

bloomiranje & workshop 05 je 24. druženje po redu i peto ove godine, a posebno je zato ćeš kroz interaktivnu radionicu saznati koji je tvoj kod stvaranja.

bloomiranje & workshop 05 – Koji je tvoj kod stvaranja?

Uvođenjem laserskih operacija prostate, International Medical Center Priora u Čepinu proširuje svoj minimalno invazivni operativni spektar i time omogućuje pristupačnost suvremenih operativnih zahvata u cijeloj regiji

Laserske operacije prostate u IMC Priora – trajno rješenje za veliki problem o kojem muškarci ne vole govoriti