GOSPODARSTVO

[FOTO/VIDEO] U Osijeku predstavljen najveći uređaj trećeg stupnja pročišćavanja otpadnih voda u Hrvatskoj

Riječ je o jednom od tehnološki najzahtjevnijih objekata vodno-komunalne infrastrukture istoka Hrvatske čija je izgradnja sufinancirana europskim novcem

    Objavljeno 16.07.2024
    Matija Ivanković

    U Osijeku je predstavljen Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda ( UPOV ) vrijedan 50 milijuna eura. Riječ je o jednom od tehnološki najzahtjevnijih objekata vodno-komunalne infrastrukture istoka Hrvatske čija je izgradnja sufinancirana europskim novcem.

    Predstavljanju UPOV-a su uz osječkog gradonačelnika Ivana Radića nazočili ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković i direktor Vodovoda Osijek Marko Eljuga.

    UPOV je jedan od najvećih europskih projekata na području Grada Osijeka. Sufinancirala ga je Europska unija sa 73%. Ostatak je nacionalna komponenta, od čega su po 10% osigurali Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije te Hrvatske vode, a 7% Grad Osijek i Općina Čepin, istaknuo je osječki gradonačelnik Ivan Radić pozdravljajući okupljene.

    „Ovo je najveći pročistač otpadnih voda trećeg stupnja u Hrvatskoj koji uključuje biološko i mehaničko pročišćavanje te taloženje prije ispusta u Dravu. Ono što je najbitnije, da mi na ovaj način štitimo našu rijeku Dravu, rijeku s kojom se Osječani ponose, uz koju naš grad živi i uz koju gradimo jednu od najdužih šetnica u ovom dijelu Europe.“, istaknuo je gradonačelnik Ivan Radić te podsjetio na probleme koji su ga zatekli kada je prije 3 godine preuzeo odgovornost za vođenjem Osijeka.

    „Kada sam preuzeo dužnost gradonačelnika grada Osijeka ovaj me projekt dočekao u problemu. Naime, 2018. godine raskinut je ugovor s izvođačem radova zbog čega nismo imali izvođača. Već u srpnju 2021. godine potpisali smo ugovor s novim izvođačem, a 2022. smo povukli bespovratna sredstva u vrijednosti od 13,6 milijuna eura koja su nam nedostajala za završetak projekta. Riječ je o sredstvima iz europskih fondova na čemu se zahvaljujem i tadašnjoj ministrici Tramišak i generalnom direktoru Đurokoviću. Navedeni iznos sredstava nismo morali prebaciti na gradski proračun, odnosno na teret građana grada Osijeka.“, rekao je gradonačelnik Radić.

    Kapacitet UPOV-a iznosi 170.000 ES (ekvivalent stanovnika), a čini ga čak 28 zasebnih građevinskih objekata na ukupnoj površini zahvata od 165.000 m2. U njemu se pročišćavaju otpadne vode grada Osijeka, Čepina, Antunovca, Bijelog Brda, Bilja i Darde.

    „Imamo priliku pozdraviti i obilježiti na dostojanstven način ovu veliku i važnu investiciju koja u sebi sažima neke od najvažnijih ciljeva hrvatske Vlade, a koje ostvaruje u suradnji s jedinicama lokalne i područne samouprave, tvrtkama, partnerima, građanima. Riječ je o najvećem objektu s trećim stupnjem pročišćavanja u Hrvatskoj trenutno koji radi. To znači da se tu odvijaju 3 stupnja zaštite pročišćavanja i da je voda koja se vraća u ovaj naš biser, u rijeku, izvanredne kvalitete.”, rekla je nakon obilaska UPOV-a ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković.

    „Prije 25 godina, ovdje je bilo minsko polje, tu je bila linija razgraničenja. I evo, sa odmakom od 25 godina možemo reći da ovdje vidimo čudo koje je napravljeno u gradu Osijeku. Gradonačelniče, ja mislim da si dobio kvart i to prekrasan kvart, 28 objekata je ovdje sagrađeno.“, istaknuo je, obraćajući se okupljenima, obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

    „Na ovom mjestu gdje su bile mine, niknuo je iznimno funkcionalan uređaj za pročišćavanje otpadnih voda koji će značiti čišću rijeku Dravu. Isto tako bih rekao sve ono što čini naše resorno ministarstvo, kao i Hrvatske vode, to je da nam i rijeke budu čiste, da nam okoliš i priroda budu čišći. Pa evo, svima zainteresiranima ujedno ću reći da smo dovršili uređaj za pročišćavanje voda u Pitomači, u Virovitici, gradi se u Slatini, radimo UPOV u Belišću, radi se u Petrijevcima i evo, dovršen i u funkciji ovdje u Osijeku. To su velike stvari za naše građane.“, rekao je generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.

    Kako radi najmoderniji pročistač otpadnih voda u Hrvatskoj okupljenima je predstavio direktor Vodovoda Osijek Marko Eljuga. Naime, Osječki Vodovod od 1. ožujka upravlja UPOV-om, a rezultati su, prema riječima gradonačelnika Radića, iznad očekivanja i po kakvoći vode i po količini proizvedene toplinske i električne energije.

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Trenutačno najveće gradilište u Osijeku i jedna od najvećih investicija na istoku Hrvatske

    U Osijeku se gradi najsuvremeniji pročistač otpadnih voda u Hrvatskoj

    U Osijeku su u punom jeku radovi na izgradnji postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda (PPOV) grada Osijeka. Rok završetka predviđen Više…

    Prošli su se tjedan izlijevale temeljne ploče i zidovi u sekundarnom taložniku i biološkom reaktoru...

    Radovi u punom jeku na gradilištu postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda grada Osijeka

    Na gradilištu postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda grada Osijeka radovi su u punom jeku, prenosi Glas Slavonije. Prošli su se Više…

    Cijeli sustav pročišćavanja bit će smješten u Nemetinu, a osigurat će bitno smanjenje ispuštanja nepročišćenih otpadnih voda u osjetljiva područja dunavskog sliva

    Za dvije i pol godine Osijek će dobiti najmodernije postrojenje za pročišćavanje voda u Hrvatskoj

    Tvrtka Vodovod Osijek d.o.o. i zajednica ponuditelja koju predvodi tvrtka ING-GRAD d.o.o. zaključili su prošli tjedan ugovor o nastavku i Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Cijelo ovo desetljeće obilježeno je glavnim velikim temama, klimatskim promjenama, tehnološkom napretku i zelenom održivijem gospodarstvu EU i Hrvatske

    Green Matrix Summit održava se u Gospodarskom centru u Osijeku 28. i 29. studenoga. Tramišak: Zelene politike put su prema izgradnji održivog društva

    Jeste li znali da pomoću pametnih ugovora možete drastično promijeniti način poslovanja?

    Smart contracts: Kako pametni ugovori mijenjaju način poslovanja?

    Kao rezultat sporazuma, Zagreb, Split, Rijeka, Osijek i Varaždin će dobiti smjernice za širenje društvenih i pristupačnih stambenih rješenja, prilagođene lokalnim potrebama

    Grad Osijek sklopio sporazum s Europskom investicijskom bankom za podršku razvoju priuštivog stanovanja