ŽIVOT

Kako se prebrojavaju ptice u Kopačkom ritu? Koliko će ih biti na ljeto?

Razgovarali smo s rukovoditeljicom Odsjeka za promociju i provedbu projekata Ružicom Marušić... :)

Objavljeno 08.02.2019
Antonela Verković

Kako smo već ranije naveli, na području Parka prirode Kopački rit završeno je zimsko prebrojavanje ptice, a rezultati su fascinirajući – ove je zime zabilježeno nešto više od 35 tisuća ptica, među kojima gotovo 34 tisuće močvarica.

Tom prigodom imali smo prilike razgovarati s Ružicom Marušić, rukovoditeljicom Odsjeka za promociju i provedbu projekata u Kopačkom ritu.

Istaknula je kako je prebrojavanje ptica iznimno važno za Kopački rit. ”Taj podatak je važan za Park prirode jer nam govori o stabilnosti ekosustava. Prebrojavanje je rađeno na 17 lokacija i zadovoljni smo rezultatima”, rekla je Marušić.

Kako bi Kopački rit bio na Ramsanskoj listi, jedan od uvjeta je da u svakom trenutku ima 20 000 ptica močvarica. Samim tim ekipa iz Kopačkog rita provjerava situaciju na terenu je li u ekosustavu sve u redu. Kao što je potvrđeno, taj broj je Kopački rit premašio za 15 000 ptica, a svake godine, istaknula je Marušić, broj ptica je u velikom ‘plusu’, što je iznimno važno, ali i pohvalno.

KAKO SE BROJE PTICE?

Kako izbrojati 35 000 ptica?! Predmet je to znatiželje mnogih, a mi vam, evo, otkrivamo tajnu… 🙂

Marušić nam je objasnila kako postoje određene trase, linije kojima prolaze djelatnici stručne službe u suradnji s Hrvatskim društvom za zaštitu ptica i bilježe ono što prolaskom tim trasama vide. Kako biste ih uspjeli pomno zabilježiti i vidjeti, potrebno je iskustvo, dobar vid i oprez.

Dakako, neophodno je i dobro poznavati sve vrste ptica jer ih zaista ima pregršt, a mnoge su slične jedna drugoj pa je lako doći do zabune u određivanju vrste. Ukoliko je riječ o jatu, onda se to radi procjenom, iskustvom, a na tu ‘ekspediciju brojanja’ idu stručnjaci koji imaju godine iskustva iza sebe.

O PTICAMA

Izuzetno smo zadovoljni zbog tog što je stanje stabilno. Ptice prepoznaju Kopački rit kao ugodno mjesto gdje još uvijek mogu obitavati i prezimiti, ako su došle na zimovalište. Važno nam je bilježiti broj orla štekavca, koji je naš zaštitni znak, a ove godine smo ih zabilježili čak 125 – istaknula je Marušić.

Podsjetila je da je Kopački rit 1993. uvršten je na Listu svjetski značajnih vlažnih staništa, a na njoj su još Park prirode Lonjsko polje, Park prirode Vransko jezero, Delta Neretve i ribnjaci Crna mlaka.

LJETO?!

Na ljeto bi, ističe Marušić, broj trebao biti otprilike sličan ovom trenutnom, zimskom (35 000). Iako se ljetno brojanje ptica ne provodi, dosadašnji prosjek je pokazao sličan broj u oba godišnja doba. Broj ptica se ‘izbalansira’ – ptice iz Kopačkog rita koje su otišle prezimiti u toplije krajeve vrate se, a one koje su trenutno ‘na zimovanju’ ovdje vraćaju se u svoj zavičaj.

FOTO: Youtube screenshot

 

 

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Ovogodišnja biciklijada Filozofskog fakulteta u Osijeku održat će se u nedjelju, 30.3.2025. na ruti Osijek - Kopački rit

[NAJAVA] Biciklijada Filozofskog fakulteta

Ovogodišnja biciklijada Filozofskog fakulteta u Osijeku održat će se u nedjelju, 30.3.2025. na ruti Osijek – Kopački rit. Biciklijada se Više…

Dok je pažnja javnosti bila usmjerena na visoke vodostaje i obranu od poplava koje su pogodile dunavski sliv diljem Europe, u pozadini se odvijala još jedna borba

U Kopačkom ritu uz pomoć dronova broj ličinki komaraca smanjen u prosjeku za 85 posto

Nakon što su tijekom ljetnih mjeseci provedeni brojni larvicidni tretmani na području grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, u posljednjem tjednu Više…

Ideja je da za osnovnu ulaznicu, koja je 2,00 eura, svi studenti Sveučilišta mogu tijekom cijele akademske godine dolaziti u Park prirode Kopački rit, biciklirati, šetati, trčati.

Kopački rit otvoren za studente osječkog Sveučilišta za sport, edukaciju i rekreaciju

Potpisivanjem sporazuma kojim se reguliraju međusobna prava i obveze, Osječko-baranjska županija, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Javna ustanova Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Sajam je bio prilika za predstavljanje bogatstva uskrsnih običaja, a posebnu pažnju posjetitelja privukla su šarena, ručno ukrašena jaja – simboli Uskrsa i proljetnog buđenja

Uskrsni sajam na Trgu Ante Starčevića: Slavlje tradicije i zajedništva u Osijeku

Od dubokog duhovnog značenja do šarenih pisanica i blagoslova hrane – kako Hrvati obilježavaju Uskrs

Uskrs – najveći kršćanski blagdan i bogata tradicija Hrvatske

Policija će posebnu pozornost posvetiti stanju sigurnosti cestovnog prometa te poduzeti niz preventivno-represivnih aktivnosti

Policija savjetuje – Oprezno u prometu tijekom uskrsnih blagdana