POLITIKA

Petrov: „Jedina prava mjera je otpis poreza i javnih davanja“

Petrov: „Naglasak treba biti na otpisu javnih davanja, prije svega doprinosa na plaće onima koji su pogođeni krizom kako bi se zadržala radna mjesta, jer odgoda neće biti dovoljna"

    Objavljeno 19.03.2020
    Ivona Amidžić

    Predsjednik Mosta Božo Petrov danas je u Hrvatskom saboru ponovio gospodarske mjere Mosta vezane za eskalaciju koronavirusa, istaknuvši da je prava mjera otpis poreza i javnih davanja, a ne odgoda. Amandmane koje je Most dao na mjere Vlade, a odbijeni su, Most će predložiti kao zakonske prijedloge.

    „Naglasak treba biti na otpisu javnih davanja, prije svega doprinosa na plaće onima koji su pogođeni krizom kako bi se zadržala radna mjesta, jer odgoda neće biti dovoljna. Most već dugo predlaže, a sada je to važnije nego ikad, ukidanje akontacije poreza na dobit za kompanije, oslobađanje poduzetnika od plaćanja doprinosa u tekućoj godini, a predlažemo i produljenje mjere pune plaće na porodiljnom na 12 mjeseci, kako bi majke mogle u ovakvoj situaciji ostati s djecom kod kuće. PDV država treba naplaćivati tek kada se poduzetnici naplate, a ne unaprijed, po izdanim računima. Predlažemo pokrivanje troškova bolovanja u iznosu pune plaće, te uvođenje naknada i potpora za skraćeno radno vrijeme. Ovo vrijeme, odgode, treba iskoristiti za dugoročne mjere i Most će se tome svakako posvetiti. Brojne male i mikro poduzetnike, obrtnike, turističke iznajmljivače, poljoprivrednike, ribare, čeka težak period i nastojat ćemo upravo njima pomoći jer počinje borba za svako radno mjesto”, rekao je Petrov.

    Zaključio je da je u ovoj situaciji ključno reducirati sve što nije neophodno na rashodovnoj strani proračuna, suzdržati se od nekritičkih javnih nabava, smanjiti materijalne rashode, te ugasiti sve što je nerentabilno i nije neophodno javnom sektoru, jer se jedino tako može pokazati solidarnost s poduzetnicima i zaposlenima u realnom sektoru.

    foto: youtube (screenshot)

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Novim kolektivnim ugovorima ukupan rast plaća u osječkom HNK iznosi 21 posto, u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića 23 posto te u Kulturnom centru Osijek 35 posto

    Novim kolektivnim ugovorima značajno povećane plaće djelatnicima u osječkim ustanovama u kulturi

    Za ustanove u kulturi kojima je osnivač Grad Osijek- Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku, Dječje kazalište Branka Mihaljevića i Kulturni Više…

    Hrvatska je u srijedu birala 11. saziv Hrvatskog sabora. Građani su u velikom broju izašli na birališta kako bi izabrali 151 saborskog zastupnika. Još jednom, izgledno je da ćemo imati "Frankeštajn" vladajuću koaliciju

    Hoćemo li imati još jednu “Frankenštajn” vladu?

    Državno izborno povjerenstvo na svojim stranicama objavljuje privremene rezultate parlamentarnih izbora. Do 02.30 prebrojani su gotovo svi glasovi. Glasalo je Više…

    Svim građanima u Osijeku će rasti plaće. Grad Osijek jedini je veliki grad u Hrvatskoj koji ukidanje prireza neće kompenzirati povećanjem poreza na dohodak, tako da će svim građanima rasti plaće

    Usvojen proračun Grada Osijeka za 2024. težak 140 milijuna eura

    Osječko Gradsko vijeće u srijedu je na 19. sjednici većinom glasova usvojilo gradski proračun za iduću godinu u iznosu 140 Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Županija ulaže u sportsku infrastrukturu, vrtiće i poduzetništvo uz snažan fokus na demografiju i kvalitetu života stanovnika

    Održana koordinacija gradonačelnika i načelnika OBŽ – u fokusu izgradnja sportske infrastrukture i dječjih vrtića

    Gradonačelnik Radić naglasio je kako Grad Osijek i Udruga Pobjede ostvaruju izvrsnu suradnju te kontinuirano ulažu u razvoj i unaprjeđenje rada osječkog azila

    Gradonačelnik Radić na „Povratku otpisanih“: Gotovo milijun eura ulaganja u osječki azil, nastavlja se razvoj i proširenje skloništa

    Gradonačelnik Ivan Radić izjavio je kako je riječ o nastavku politike vraćanja komunalnih djelatnosti pod upravljanje grada i gradskih poduzeća, započete nakon preuzimanja gradske uprave 2021. godine

    Dimnjačarske usluge u Osijeku nakon dugogodišnje koncesije preuzima gradska tvrtka Unikom