GOSPODARSTVO

Radnici na minimalcu u riziku od siromaštva u većini država članica EU-a

"Činjenica da se većina minimalnih plaća u EU svjesno utvrđuje ispod praga siromaštva je skandalozna. Ako netko radi puno radno vrijeme, ne bi trebao biti prisiljen birati hoće li se grijati ili jesti."

    Objavljeno 30.01.2020
    Ivona Amidžić

    Najnoviji podaci pokazuju kako su radnici koji zarađuju zakonski utvrđenu minimalnu plaću u riziku od siromaštva u većini država članica EU-a, navodi Europska konfederacija sindikata (ETUC).

    U 22 države članice EU-a minimalna plaća regulirana je zakonom, a u većini njezin iznos ne ispunjava niti minimalnu razinu od 60 posto medijalne plaće kao prag rizika od siromaštva. U 17 država članica EU-a zakonska minimalna plaća ispod je razine od 60 posto medijalne plaće, od kojih je čak u deset na razini od 50 posto ili manje od nacionalne medijalne plaće.

    To znači da si milijuni radnika diljem Europe danas ne mogu priuštiti dostojanstven standard života unatoč tome što su zaposleni na puno radno vrijeme. Podaci OECD-a pokazuju kako je zakonski utvrđena minimalna plaća najniža u Španjolskoj, Češkoj i Estoniji.

    Podaci OECD-a prikazani na grafikonu iznad prikazuju 17 država članica EU-a sa zakonski uređenom minimalnom plaćom nižom od 60 posto nacionalne medijalne plaće.

    ETUC skreće pozornost na ove podatke tijekom konzultacija koje je pokrenula Europska komisija o tome kako ostvariti obećanje predsjednice Komisije Ursule von der Leyen i osigurati da radnici u EU-u imaju minimalne plaće od kojih mogu živjeti.

    Zamjenica glavnog tajnika ETUC-a Esther Lynch komentirala je podatke kao skandalozne

    “Cijeli smisao minimalne plaće jest utvrditi razdjelnicu između dostojanstva i siromaštva. Činjenica da se većina zakonski utvrđenih minimalnih plaća u Europskoj uniji svjesno utvrđuje ispod praga siromaštva je skandalozna. Ako netko radi puno radno vrijeme, ne bi trebao biti prisiljen birati hoće li se grijati ili jesti”, komentirala je zamjenica glavnog tajnika ETUC-a Esther Lynch.

    “Komisija mora imati jasan stav oko toga što smatra pravednom minimalnom plaćom. Ona u svakom slučaju ne smije biti niža od 60 posto nacionalne medijalne plaće, što je prag rizika od siromaštva. Postoji potreba da se testira adekvatnost toga praga u odnosu na stvarne cijene (i potrošačku košaricu) u dogovoru između sindikata i poslodavaca na nacionalnoj razini kako bi minimalne plaće postale plaće od kojih se može živjeti”, rekla je Lynch i dodala kako to mora biti popraćeno mjerama promicanja kolektivnog pregovaranja, što je najbolji način okončanja plaća koje radnike drže u siromaštvu.

    “Nužno je ojačati i unaprijediti sustav kolektivnog pregovaranja kako bi radnici za svoj rad dobili pravednu plaću. Naime, ugovaranje plaća treba prepustiti sindikatima i poslodavcima odnosno njihovim udrugama koji najbolje znaju vrijednost rada u sektoru odnosno na razini poslodavca”, rekao je predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel, komentirajući stanje u Hrvatskoj.

    “Zakonska minimalna plaća zaštita je u pravilu onih koji nemaju kolektivni ugovor. Hrvatskoj treba cjelovita politika plaća jer nejednakost šteti ekonomiji, toga i Vlada i poslodavci moraju postati svjesni”, dodaje Novosel.

    foto: pixabay (ilustracija)

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Šengenski prostor ili, kolokvijalno rečeno, Europa bez granica jedno je od najopipljivijih dostignuća Europske unije i jedan od temelja europskog projekta. Područje je slobodnog kretanja ljudi i roba, unutar kojeg su ukinute kontrole granica za sve putnike, osim u izvanrednim okolnostima

    Hrvatska ulazi u Schengen, od 01.01.2023. uklanjaju se rampe na granicama sa Slovenijom i Mađarskom

    Ministri unutarnjih poslova država članica EU-a i šengenskog prostora donijeli su danas u Bruxellesu konačnu odluku – Hrvatska je od Više…

    Jučerašnja konferencija Znam što jedem tražila je odgovor na pitanja kako izgleda domaća proizvodnja i kako se ona može poboljšati...

    Znate li Vi što jedete?

    U prostoru Hotela Waldinger jučer je održana konferencija pod nazivom Znam što jedem koju su organizirali hrvatski zastupnik u Europskom Više…

    Nova pravila za pošiljke koje stižu u Hrvatsku iz Europske unije jučer su stupila na snagu, više nije moguća izmjena elektroničkih podataka...

    Važna promjena za sve pošiljke koje u Hrvatsku dolaze iz Europske unije

    Od utorka, 1. studenog u primjeni su nova pravila za pošiljke koje u Hrvatsku stižu izvan Europske unije. Dopunom pravilnika Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Provjerite top 10 atraktivnih poslovnih prilika koje smo ovog tjedna izdvojili za vas

    Nova ponuda slobodnih radnih mjesta u OBŽ, pogledajte!

    Cilj ovog edukativnog projekta bio je povećati financijsku pismenost mladih te ih educirati o aktualnim trendovima i izazovima s kojima se suočava financijski sektor

    Održano je četvrto izdanje Financijske akademije

    Restoran u Osijeku pruža potpuno KFC iskustvo – od modernog interijera do vrhunske usluge i neodoljivog jelovnika koji uključuje najpopularnije proizvode poput Kentucky piletine, Grander i Zinger burgera te KFC košara

    [FOTO] KFC stigao u Osijek: Slavonija dobila svoj prvi restoran legendarne piletine!