POLITIKA

Marija Selak Raspudić: „Teška kaznena djela nasilja u obitelji porasla za 50 posto u doba koronakrize“

Predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova doc. dr. sc. Marija Selak Raspudić upozorila je danas na konferenciji za novinare kako je u koronakrizi broj teških kaznenih djela nasilja u obitelji porastao za 50 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

    Objavljeno 26.10.2020
    Darija Kovačić

    „Povodom nedavnog tragičnog događaja u kojem je policajac usmrtio suprugu, pa sebe, pred očima njihove maloljetne djece, upozorila bih na zabrinjavajuće statističke podatke alarmantnog porasta obiteljskog nasilja od travnja do listopada 2020., u odnosu na isto razdoblje lani. Naime, komparativna preliminarna analiza javno dostupnih podataka pokazuje da, premda je ukupni broj evidentiranog nasilja u obitelji prema kalendaru MUP-a neznatno pao, s 5154 u odnosu na 4990, jednako kao i broj prekršaja, 4643 u odnosu na 4238, broj težih zločina koji najčešće završavaju ubojstvom kaznenog djela nasilja u obitelji porastao je za čak 50 posto, 752 u odnosu na 511 lani. Korona kriza presudno je utjecala na naše živote na različite načine, a potrebno je osvijestiti šire posljedice pandemije, koje uključuju i porast obiteljskog nasilja i nužnost snažnije društvene reakcije“, rekla je Selak Raspudić.

    Zastupnica Selak Raspudić upozorila je kako treba djelovati preventivno, senzibilizirati i alarmirati javnost, jer građanima treba snažnije institucionalno djelovanje koje ne smije biti tek deklarativno kao što je sada slučaj.

    „U tom smislu u prvom tjednu rada sabora najavljeno je sazivanje sjednice Odbora za ravnopravnost spolova s točkom Obiteljsko nasilje u doba koronakrize, mogućnosti
    unapređenja prevencije i zaštite žrtava“, kaže Selak.

    Iznijela je prijedloge za djelovanje, od osnivanja kriznog stožera koji bi se bavio prevencijom povećanja obiteljskog nasilja u vrijeme krize i alokacije materijalnih sredstava za njegov rad, do potenciranja da mediji pojačano ukazuju na centre, savjetovališta i SOS telefone za žrtve.

    „Alternativa kriznom stožeru je ekipiranje stručnjaka za mentalno zdravlje, potom ukazivanje na alternativne mogućnosti dojavljivanja nasilja, tako su Francuska i Španjolska uključile ljekarne, a neke zemlje razvile su i aplikaciju kojom se prešutno obavještava o nasilju. Preporuka MUP-u za objavljivanje podataka o nasilju, budući da dnevna izvješća nisu dovoljna, potreba su javno dostupna tjedna i mjesečna pa i izvješća koja pružaju komparativnu analizu najmanje u odnosu na proteklu godinu kako bi se moglo brzo reagirati. broja kaznenih prijava za obiteljsko nasilje. Nužno je uspostaviti snažniju međuresornu suradnju, te nadići političke razlike i uspostaviti međuodbornu suradnju kako bi se pristupilo problemu obiteljskog nasilja, prikupljajući iskustva centara za socijalnu skrb, nevladinih organizacija, obrazovnih institucija s posebnim naglaskom na problem zlostavljanja i zanemarivanja djece. Bilo bi dobro imati izvješća o radu SOS linija uspostavljenih za vrijeme korona krize da bismo vidjeli s kojim se problemima susreću građani i kakva je zaista situacija na terenu“, iznijela je Selak.

    Zaključila je kako je društvena solidarnost u epidemiji jako važna jer moramo biti svjesni da takav način ponašanja našim ugroženim sugrađanima doslovce mogu život značiti.

    „Imajući u vidu da žrtve često, a pogotovo sada, zbog boravka u zajedničkom kućanstvu, nisu u mogućnosti alarmirati potrebno je više nego ikada otvoriti oči i uši za druge, naše kolege, prijatelje, institucije, susjede i, ukoliko bude potrebno, djelovati umjesto njih u pogledu prijavljivanja nasilja, poručila je Selak Raspudić.

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    "Direktiva o pravima putnika u zračnom prometu propisuje da u slučaju otkazivanja leta putnik ima pravo na povrat novca u roku 14 dana"

    Biljana Borzan: Aviokompanijama treba pomoći samo ako vrate novac putnicima

    Potpredsjednica europskih socijalista Biljana Borzan je tijekom saslušanja predstavnika Europskog revizorskog suda u Europskom parlamentu tražila da se pomoć aviokompanijama uvjetuje Više…

    Europski parlament u utorak je na plenarnoj sjednici raspravljao a tijekom dana će glasati o uredbi o uspostavi Mehanizma za oporavak i otpornost

    Sredstva za oporavak trebaju ojačati EU i za suočavanje s budućim krizama

    Sredstva iz instrumenta EU sljedeće generacije (NGEU) omogućit će gospodarski oporavak ali trebaju ojačati EU i za suočavanje s budućim krizama, a ne Više…

    “Vlada mora hitno u izmjene Zakona o doprinosima uvesti iznimke za najugroženije skupine poduzetnika, što je Most napisao prije dvije godine!”

    Mostovi Petrov i Grmoja o štetnim izmjenama Zakona o doprinosima

    Predsjednik Mosta Božo Petrov i politički tajnik Nikola Grmoja danas su na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru još jednom Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Hrvatska je u srijedu birala 11. saziv Hrvatskog sabora. Građani su u velikom broju izašli na birališta kako bi izabrali 151 saborskog zastupnika. Još jednom, izgledno je da ćemo imati "Frankeštajn" vladajuću koaliciju

    Hoćemo li imati još jednu “Frankenštajn” vladu?

    Grad Osijek prihvatio je nagodbeni prijedlog tužitelja Saubermacher Dienstleistungs AG i Strabag AG te se obvezuje isplatiti iznos od 3.897.000,00 EUR, najkasnije do 30. studenoga 2024. godine.

    Osječki gradonačelnik Radić o slučaju Saubermacher-Strabag: Ovo je najštetnija sudska presuda protiv Grada Osijeka. Nemamo veze s njom, ali ćemo ju platiti a građani to neće osjetiti

    SDP Osijek je poslao priopćenje povodom Svjetskog dana socijalne pravde te prozvao gradsku upravu

    SDP Osijek – Svjetski dan socijalne pravde